Spóźnione decyzje nie pozbawiają samorządów prawa do odliczenia
PRoCEDURY Nawet jeśli w chwili zakupów gmina nie zadeklarowała wyraźnie, że nabyte dobro zamierza przeznaczyć do celów działalności gospodarczej, ale też tego nie wykluczyła, to jest uprawniona do korekty VAT naliczonego.
W latach 2006–2007 gmina zrealizowała inwestycję budowy infrastruktury turystyczno-kulturalnej nad jeziorem. Poniosła m.in. wydatki inwestycyjne na budowę muszli koncertowej, która została oddana do użytkowania w 2007 r. i nieodpłatnie przekazana na podstawie umowy użyczenia na rzecz gminnego ośrodka kultury.
We wniosku o interpretację gmina zapytała, czy usługa dzierżawy na rzecz gminnego ośrodka kultury będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Chodziło też o to, czy gmina będzie mogła odliczać pełny VAT z faktur dokumentujących wydatki na budowę z uwzględnieniem zasad tzw. korekty wieloletniej, wynikających z art. 91 ust. 1–7 ustawy VAT oraz od wydatków bieżących, związanych z utrzymaniem przedmiotu dzierżawy, np. napraw, remontów, prac porządkowych.
Fiskus potwierdził, że oddanie w dzierżawę to czynność opodatkowana i przyznał gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków bieżących. Nie potwierdził natomiast uprawnienia gminy do odliczenia VAT od inwestycji przez korektę na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.
Po analizie przepisów i orzecznictwa fiskus zauważył, że gmina realizowała inwestycję w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta